NEWS

Φρέναρε τον Άρη η Λαμία

Published

on

Ο κακός Άρης δεν κατάφερε να κερδίσει την ψυχωμένη Λαμία! Το 1-1 του «Κλ. Βικελίδης» στέρησε την ευκαιρία από τους γηπεδούχους να βρεθούν στην 3άδα, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έκαναν ακόμη ένα καθοριστικό βήμα παραμονής! Τουράμ και Λάρσον τα γκολ της αναμέτρησης.

Ο Άρης ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο αλλά και επιπόλαιος στην τελική προσπάθεια. Η Λαμία δικαιώθηκε για την αμυντική λογική της στο δεύτερο ημίχρονο, είχε σύμμαχο και την αναποτελεσματικότητα του αντιπάλου της.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

NEWS

Φωταγωγήθηκε το χριστουγεννιάτικο δέντρο στην Αριστοτέλους!

Published

on

Με κουστούμι και παπιγιόν ως… μαέστρος , ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Κωνσταντίνος Ζέρβας ανέβηκε στη σκηνή που στήθηκε στην πλατεία Αριστοτέλους για το άναμμα του χριστουγεννιάτικου δέντρου και κουνώντας τη μπαγκέτα του αστραπιαία ,αυτό φωταγωγήθηκε, κηρύσσοντας επίσημα την έναρξη της εορταστικής περιόδου.

Στη σκηνή ανέβηκε η μοναδική Άλκηστις Πρωτοψάλτη και η μαγεία ξεκίνησε με τον κόσμο που πλημμύρισε την Αριστοτέλους να τραγουδάει τις μεγάλες επιτυχίες της.

Την παρουσίαση της λαμπερής βραδιάς ανέλαβε ο Σάκης Τανιμανίδης, ο οποίος με το ιδιαίτερο χιούμορ του διασκέδασε μικρούς και μεγάλους.

Στη μεγάλη γιορτή έδωσαν το παρών πλήθος βουλευτών και αυτοδιοικητικών της πόλης.

ΠΗΓΗ

Continue Reading

NEWS

Ιπτάμενο πανό υπέρ των καταλήψεων στην Αριστοτέλους (video)

Published

on

Ένα όχι και τόσο συνηθισμένο περιστατικό σημειώθηκε πριν από λίγο στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων για το άναμμα του χριστουγεννιάτικου δέντρου στην πλατεία Αριστοτέλους, στη Θεσσαλονίκη.

Ενώ λοιπόν οι εκδηλώσεις βρισκόταν σε εξέλιξη, ένα… ιπτάμενο πανό έκανε την εμφάνισή του στέλνοντας μήνυμα υπέρ των καταλήψεων.

“Αλληλεγγύη στις καταλήψεις”, έγραφε το πανό που άφησαν αντιεξουσιαστές να πετάξει κρεμασμένο σε μπαλόνια πάνω από την πλατεία Αριστοτέλους.

Σημειώνεται πως οι εκδηλώσεις συνεχίστηκαν κανονικά.

NEWS

Ο Μπίσεσβαρ έλυσε τα… μάγια!

Published

on

Ο ΠΑΟΚ τα έκανε όλα στον αγώνα με την Ξάνθη. Είχε τέσσερις προσπάθειες του που σταμάτησαν στο δοκάρι, πέτυχε αλλά ακυρώθηκαν τρία γκολ, δημιούργησε και άλλες μεγάλες ευκαιρίες και λίγο έλειψε να μην νικήσει.

Τέλος καλό, όλα καλά όμως καθώς ο Μπίσεσβαρ αποδείχτηκε η χρυσή αλλαγή του ΠΑΟΚ καθώς σκόραρε στο 80’, έδωσε την ασίστ στον Κρέσπο για το δεύτερο γκολ και ο Δικέφαλος επικράτησε δίκαια με 2-0 της Ξάνθης.

Βομβαρδισμός μετά το 15’

Μετά από ολιγόλεπτη περίοδο προσαρμογής, ο ΠΑΟΚ επέβαλε το ρυθμό του και έχοντας καλή λειτουργία της μπάλας, κατάφερε να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει.

Ήταν όμως αναποτελεσματικός και μαζί πολύ άτυχος καυώς κατάφερε σε επτά λεπτά να σημαδέψει τρεις φορές το δοκάρι.

Σουτ στο δοκάρι από τον Πέλκα στο 19’, το ίδιο από τον Βιεϊρίνια ένα λεπτό μετά και στο 25’ ήταν πάλι ο Πέλκας που έστειλε με πλασέ την μπάλα στο εξωτερικό του δοκαριού.

Η κυριαρχία της ομάδας του Φερέιρα κράτησε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Σφιντέρσκι να καταφέρνει να σκοράρει στο 37’ με τον Σφιντέρσκι αλλά υποδείχθηκε σωστά οφσάιντ. Στο 46’ ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι σε χέρι αλλά παρότι φάνηκε να υπάρχει παράβαση ο Φωτιάς δεν υπέδειξε τίποτα.

Το 0-0 ήταν άδικο και προκάλεσε και το επιπλέον άγχος στους παίκτες του ΠΑΟΚ που γνώριζαν πως δεν υπάρχουν περιθώρια βαθμολογικής απώλειας.

Αναποτελεσματικός, άτυχος αλλά ο Μπίσεσβαρ βρήκε τον τρόπο

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ επιθετικός αλλά παρέμεινε επικίνδυνα αναποτελεσματικός. Έχανε τα άχαστα, ακυρώθηκαν ορθά άλλα δύο γκολ του ως οφσάιντ , είχε και κεφαλιά του Κρέσπο σε δοκάρι στο 79’.

Στο 80’ βρήκε και το γκολ που τόσο πολύ άξιζε με τον Μπίσεσβαρ και αφού πρώτα τα έπαιξε όλα για όλα ο Φερέιρα ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο Άκπομ, Μπίσεσβαρ και Ελ Καντουρί.

Το άγχος έφυγε οριστικά στο 88’ όταν και ο Κρέσπο με κεφαλιά έκανε το 2-0 μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.