Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Άρη από τον Κόροιβο Αμαλιάδας

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη STOIXIMAN.GR Basket League ο ΑΡΗΣ. Οι κίτρινοι έχασαν από τον Κόροιβο με 71-55, στο κλειστό της Ήλιδας, πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Εξαίρεση αποτέλεσε το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου όπου οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη, παίζοντας πολύ καλή άμυνα κι έχοντας σωστές επιθετικές επιλογές έδεΙξαν σημάδια αντίδρασης.

Η ομάδα μας μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν, παίρνοντας τα ηνία από το ξεκίνημα. Προηγήθηκαν με 20-7 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Benson να είναι η μοναδική αξιόπιστη λύση στην επίθεση. Η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους (30-11) στα μέσα της δεύτερης περιόδου και ο προπονητής του ΑΡΗ χρησιμοποίησε ταυτόχρονα στην πεντάδα τους Φλιώνη και Πουλιανίτη, γεγονός που έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης με τους Βασιλόπουλο και Benson να έχουν επίσης σημαντική συμβολή στην αντεπίθεση. Η πίεση απέδωσε και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό πως οι κίτρινοι ανάγκασαν τον Κόροιβο να σκοράρει μόνο με βολές στα τελευταία πέντε λεπτά (από το 33-14) και με επιμέρους σκορ 17-4 στο ίδιο διάστημα οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-31 υπέρ της ομάδας της Αμαλιάδας.

Ο ΑΡΗΣ πραγματοποίησε άσχημο ξεκίνημα και στο δεύτερο μέρος, μένοντας χωρίς σκορ για περίπου τρεισίμιση λεπτά και δίχως καλάθι εντός πεδιάς για σχεδόν πέντε λεπτά. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν πάλι με 49-33 στο 25′, ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι. Ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς και στους 24 πόντους (63-39) με τους κίτρινους να μην μπορούν να αντιδράσουν (63-42 στο 30′) και παρά την προσπάθεια να πιέσουν στο τελευταίο δεκάλεπτο να γνωρίζουν την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 20-7, 37-31, 63-42, 71-55

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): DeCosey 17 (7/7 β., 5/16 δπ., 0/3 τρ., 8 ριμ.) Carson 9, Posley 2, Μιλεντίγεβιτς 9 (3/5 τρ.), Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 6 (5 ριμ., 4 ασ.), Σκουλίδας 8(2), Σπυριδωνίδης, Hines 4, Rountree 13 (2 τρ., 7 ριμ.), Dickerson 3.

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Φλιώνης 9(1), Vaughn 6, Τσαϊρέλης 4, Πουλιανίτης 4, Χρηστίδης 2, Μούρτος, Αθηναίου, Morant 3, Βασιλόπουλος 9(1), Weaver, Benson 16(4/7 β., 6/11 δπ., 7 ριμ.), Bell 2.

Πηγή: arisbc.gr