Ο Σάμι Κίπνετιτς νικητής του 7ου Διεθνούς Νυχτερινού Ημιμαραθωνίου

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο 7ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος στη Θεσσαλονίκη, που καταγράφει φέτος ρεκόρ συμμετοχών, με πάνω από 18.000 εγγεγραμμένους δρομείς από 56 συνολικά χώρες.

Η εκκίνηση του Ημιμαραθώνιου των 21,1 χλμ., ξεκίνησε με τη δύση του ήλιου, στις 18:45, με αφετηρία στο Λιμάνι.

Πριν από λίγη ώρα τερμάτισαν οι πρώτοι δρομείς που συμμετέχουν στον 7ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο της Θεσσαλονίκης. Πρώτος έφτασε στο σημείο του τερματισμού ο Κενυάτης Σάμι Κίπνετιτς, με χρόνο 1.06.09.

Ακολούθησε ο συμπατριώτης του Hosea Kimeli Kisorio, με χρόνο 01:07:10, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Έλληνας αθλητής, Γιώργος Μενής, ο οποίος ολοκλήρωσε τη διαδρομή σε 01:07:55.

Από τις γυναίκες που συμμετέχουν στον αγώνα, πρώτη τερμάτισε η Ράνια Ρεμπούλη με χρόνο 01:14:30

Στον Protergia 7ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης συμμετέχουν περίπου 20.000 δρομείς.