Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ήξερε από την αρχή ότι είχε δύσκολο έργο απέναντι στη Βενέτσια, πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη μέσα στην Ιταλία γνωρίζοντας την ήττα με 69-59 για την πρώτη αγωνιστική του BasketBall Champions League.

Επόμενος αντίπαλος στο BCL για το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου θα είναι η γερμανική Βόννη, την επόμενη Τρίτη (16/10).

Ο Δικέφαλος παρότι κράτησε χαμηλά στο σκορ σκορ τους γηπεδούχους πλήρωσε σε μεγάλο βαθμό τα λάθη του τα οποία ήταν 21. Πολλά για ένα τόσο σημαντικό και δύσκολο παιχνίδι.

Επίσης δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισε τα ριμπάουντ κατά κράτος (26-14).
Η άμυνά του στο transition ήταν πολύ κακή στο δεύτερο ημίχρονο. Δέχτηκε συνολικά 22 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και έβαλε μόνο 3.

Δεκάλεπτα: 17-15, 43-35, 56-46, 69-59

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Τσερέλα, Τζούρι 2, Χέινς 13 (4/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Στόουν, Γουάτ 25 (6/9 δίποντα, 13/14 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπίλιγκα, Ντέι 13 (0/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Ντε Νικόλαο 11 (2), Κίζλινκ, Ματσόλα, Τονούτ 5 (1), Βίντμαρ

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 8 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάτσερ 9 (1/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Κόνιαρης 6 (2), Σχίζας, Ζάρας 3 (1), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκάρετ 9, Τζόουνς 5 (1), Μαργαρίτης, Μορέιρα 14 (5/10 δίποντα, 4/8 βολές, 11 ριμπάουντ), Παπαντωνίου, Πόουπ

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΛΑΪΤΖΗΣ